Mióta az amerikai rakétarendszer szolgálatba állt Ukrajnában, az oroszok komoly kudarcokat vallanak. A HIMARS dönti el a háborút?
Az M142 HIMARS, az Egyesült Államok által Ukrajnának szállított nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszer az orosz sebezhetőség szimbólumává vált, írja az Al Jazeera.
Lengyelország és a balti államok pedig levonták annak a tanulságát, hogy a HIMARS a leghatékonyabb fegyverek közé tartozik az orosz előrenyomulás megállításában Ukrajnában. Ezért az esetleges jövőbeni orosz támadás miatt leginkább aggódó kelet-európai országok több száz kilövőrendszert rendelnek több százmillió dollár értékben.
Mariusz Błaszczak lengyel védelmi miniszter már május 26-án bejelentette, hogy 500 HIMARS-ot és hozzá és lőszert igényelt. Ez óriási szám.
Észtország pedig hat fegyverrendszert és hozzá lőszert vásárolna 500 millió dollár értékben – közölte július 15-én az Egyesült Államok külügyminisztériuma. Lettország egy héttel később hozta nyilvánosságra 300 millió dolláros megrendelését. És várhatóan Litvánia is követni fogja a példát.
„Az Odessza blokkolásának feloldásáról szóló megállapodás lehetetlen lett volna HIMARS nélkül. Most már nagyon világos, hogy a háború hamarabb véget ér, ha gyorsabban felfegyverezzük Ukrajnát” – mondta Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter néhány napja. Ezzel arra a megállapodásra utalt, amely lehetővé teszi az ukrán gabonaszállítást a Fekete-tengeren keresztül.
És a hírek egyre komolyabb fegyverek szállításáról is szólnak. Az Egyesült Államok fegyveres erői jövőre állítólag egy még fejlettebb, 500 km-es hatótávolságú rakétát is a térségbe terveznek juttatni. Ezzel regionális szövetségeseik akár Moszkva környékén is lecsaphatnának. Az illetékesek abban bíznak, mindez kellően elrettentő lesz az oroszok számára.
Mitől olyan hatékony a HIMARS?
Ukrajna a beszámolók szerint komoly károkat okozott az orosz lőszerraktárakban, a parancsnoki állomásokban és a légvédelemben is mindössze nyolc HIMARS hordozórakétával, amelyek június 25-én álltak szolgálatba.
Július 16-ig az ukrán védelmi minisztérium közölte, hogy Kijev legalább 30 logisztikai csomópontot semmisített meg mélyen az ellenséges vonalak mögött. Egy héttel később az amerikai Pentagon forrásai 100 nagy értékű célpontról beszéltek.
Ami a HIMARS-t ideálissá teszi a feladatokra, az a rendszer precizitása. „A HIMARS figyelemre méltó ütési pontosságot ér el” – mondta Konsztantinosz Grivasz, aki a Görög Hadsereg Akadémiájának tanára.
„Az oroszoknak nincs ehhez hasonlója. Ezeket a rendszereket ugyanis az amerikaiak egyfajta mesterlövész tüzérségként fejlesztették ki olyan nehéz környezetben való használatra, mint az iraki Fallúdzsa. Ott is pontosan el kellett találni a célt, mert civilek vették körül.”
A rakéták pontosságának titka egy inerciális navigációs rendszer, amely “megmondja” a rakétának a célponthoz viszonyított pontos helyét, így három-öt méteres ütési pontosságot tesz lehetővé.
Ugyanilyen fontos a szakértők szerint az a titkosszolgálati hálózat, amely pontos koordinátákat ad a lövészeknek. Amerikai katonai tisztviselők elmondása szerint megosztják a szükséges információikat Ukrajnával.
Hány rendszerre lesz szükség a győzelemhez?
Július 20-án az Egyesült Államok bejelentette, hogy további négy HIMARS-ot küld, így az összesített szám 16-ra nő, a cél pedig a 20 elérése.
Ám Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter nemrég arról beszélt, hogy Ukrajnának 100 HIMARS hordozórakétára van szüksége ahhoz, hogy visszaszerezze az Oroszország által elfoglalt területeket.
Ukrajna számára ugyanis a győzelem az orosz erők teljes eltávolítása lenne nemcsak a február 24-e óta elfoglalt területekről, de a Krímből és Donbász 2014-ben elfoglalt részéről is.
Nyilvánosan az USA, a NATO és a G7 is ezt az álláspontot képviselő. Nyilvánvaló ugyanakkor, hogy a NATO-n belül vannak, akik óvatosabb megközelítéseket részesítenek előnyben.

Érdemes elolvasniAz oroszok még egyetlen amerikai rakétarendszert sem tudtak megsemmisíteni Ukrajnában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!